Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ubytování

Základem je velká klec. Typy se liší, buď může být smíšená, plexisklo, sklo, a pletivo, nebo terárium (horší na vzdušnost), nebo klec z pletiva, pletivo je nejlepší zhruba 1,5 cm odstup od drátů, čtvercované, pokud chcete mít mladé, mohou prolézt kudy chtějí.

Dno by nemělo být z plastu, osmáčkům to moc dlouho nevydrží, jsou zvědaví a když se nudí, tak ničí. Vhodné tedy je z plexiskla, skla, nebo dřevěné, musíme brát ale v úvahu, že podestýlka se promočí a údržba je o to těžší.

Další důležitá věc jsou větve, osmáci po nich veli rádi šplhají a okusují je, zároveň si o ně brousí drápky, mají radost z každého nového a voňavého, zvlášť když je na něm třeba nějaký ten lístek, proto je dobré je po čase obměnit.

Osmáci rádi hopkají, pozorují a odpočívají na poličkách, proto jsou "poličky" nebo prostě prokna vítané, umístit na ně misku s jídlem je vhodnější, než ji mít na zemi, protože ppak do ní natahají podestýlku a seno a špatně se čistí.

Údržba klece není náročná, počůrané poličky můžete čistit vodou s trochou octa, houbiku poličky umyjte a budou zase čisté.

Podestýlka je samozřejmě nezbytná, pokud máte alergika na piliny, zvolte buď papírové kuličky nebo kukuřičnou drť, různé kočkolity, dřevěné granule a podobně. Pozor si dejte, pokud budete dávat piliny z vlastních zdrojů, v technických pilinách mohou být malé střípky kovů a podobných nečistot.

Součást života osmáků je soukromí, schovávání se, mít kde rodit, tedy nezbytný je domeček, ten je ale mnohdy oříškem, osmáci rádi okusují vše dřevěné, proto některé domečky doslova do pěti minut mají zpracované... Nám se nejlépe osvědčil doma vyrobený domeček z překližky, osmáky tolik nezaujme když se nudí a tedy i déle vydrží.

U nás je nedílnou součástí takzvaný "hamak". Je to kus látky, tedy kus nohavice vystužený laťkami a zavěšený na řetízcích. Osmáci v něm tráví minimálně půlku dne, jsou nám v úrovni očí, mají z něj přehled a hlavně se nad ním čas od času rozsvítí červená lampička, která pak velice příjemně hřeje. Přes den v něm spí a kolem páté ráno se přesouvají z pelíšku do hamaku, protože co kdyby se něco rozdávalo a já to měl daleko ke zdroji? :-)

Na zabavení osmáka a udržení je fit je důležité kolečko, musí být ale správně velké, nejlepší je průměr 25 centimetrů. Další podměty k zábavě naleznete v sekci Hračky.